ВИМИКАЧІ ОСВІТЛЕННЯ

МЕХАНІЧНІ ВИМИКАЧІ
Найпоширеніший і найпростіший вид вимикачів. Має два положення: увімкнено та вимкнено. Комутація напруги здійснюється контактами у самому вимикачі. Недоліком такого вимикача є неможливість паралельного керування світильником або лампою з кількох місць або віддалено. Також слід враховувати, що вимикач не зможе вмикати світильники великої потужності. Проблеми можуть виникнути і під час увімкнення світлодіодних LED світильників із великим пусковим струмом.
Кнопка вимикача клікабельна - можете натиснути на неї мишкою.


МЕХАНІЧНІ ВИМИКАЧІ З ІМПУЛЬСНИМИ РЕЛЕ
Сучасний спосіб керування освітленням. Вимикач керує імпульсним реле, яке у свою чергу комутує світильник. Імпульсне реле має два стійкі стани: ввімкнено та вимкнено. Перемикання станів відбувається при короткочасному замиканні керуючого контакту, наприклад, через механічний вимикач. Перевагою є те, що дана схема дозволяє керувати світильником із необмеженої кількості вимикачів. Якщо в кімнаті є більше двох точок, з яких потрібно керувати світлом, наприклад, вітальня з виходом у їдальню і на терасу, то імпульсне реле дозволить вам реалізувати зручне керування. Крім цього, імпульсні реле мають можливість подачі команди "ВИМКНУТИ ВСЕ" та "УВІМКНУТИ ВСЕ". Це дуже зручно, якщо у вашому приміщенні встановлено багато груп світла або для вимкнення всього світла в будинку, коли ви йдете геть. Також, імпульсне реле дозволяє комутувати світильники великої потужності та світлодіодні LED світильники з великим пусковим струмом.
Кнопка вимикача клікабельна - можете натиснути на неї мишкою.


SMART ВИМИКАЧІ

Розвиток бездротових технологій призвело до появи доступних за ціною вимикачів, реле та диммерів, які можуть керуватися дистанційно через смартфон, планшет чи комп'ютер. Зараз у продажу найчастіше зустрічаються вимикачі, керовані бездротовими протоколами Zigbee, Wi-Fi, ZWave, RF.
Такий вимикач, встановлений замість звичайного механічного вимикача, крім стандартної функції керування світильником дає можливість дистанційного керування зі смартфона. Нижче наводиться стандартна схема управління трьома групами світла із Zigbee Smart вимикача.

схема підключення Zigbe Smart вимикача

Цей вимикач встановлюється замість звичайного механічного вимикача. Перше натискання на кнопку такого вимикача вмикає світло, друге натискання - вимикає. Для дистанційного керування через смартфон, недалеко від вимикача, повинен бути встановлений ZIGBEE HUB, який підключається до Інтернету. На смартфон встановлюється спеціальна програма, яка передає через Інтернет на хмарний сервер команди зі смартфона. З хмарного сервера команди надходять на ZIGBEE HUB який за протоколом ZIGBEE передає команди вимикачу. У такій схемі крім вимикачів можуть використовуватися та інші бездротові пристрої – розетки, датчики руху, температури, вологості, приводи штор, ролет тощо.
Головним недоліком такої схеми є необхідність підключення до інтернету. Якщо інтернету не буде, дистанційне управління не працюватиме. Другим недоліком є ​​те, що в єдиній мережі може працювати лише обладнання одного виробника. Враховуючи той факт, що поки що жоден із виробників не пропонує повний набір усіх видів обладнання, це серйозно обмежує застосування таких технологій. Наприклад, сьогодні дуже складно знайти прийнятний по ціні набір від одного виробника, який буде включати в себе настінні термостати, термоголовки для радіаторів, контролер управління опаленням та вентиляцією, вимикачі освітлення та диммера для світлодіодних світильників. А такий набір зараз є мінімально необхідним для керування квартирою чи офісом.

Для вирішення цієї проблеми ми пропонуємо бездротове керування без підключення до хмарного сервера та з можливістю об'єднання обладнання різних виробників в одну мережу. Це знімає основні обмеження для створення недорогої автоматики керування квартирою, офісом, котеджем. Наш варіант придатний до встановлення як у процесі будівництва та ремонту нового об'єкту так і для реконструкції існуючих систем освітлення, опалення, вентиляції та кондиціювання.

схема підключення Zigbe Smart вимикача


УПРАВЛІННЯ ОСВІТЛЕННЯМ З КОНТРОЛЕРІВ LIC CONTROL

Забезпечує недороге вирішення питання автоматизації управління 16 групами освітлення офісу, квартири, будинки. Дозволяє реалізувати централізоване управління з необмеженої кількості вимикачів без прохідних вимикачів або імпульсних реле. Також, за допомогою цього контролера можна керувати освітленням через Інтернет із комп'ютерів, планшетів або смартфонів. Може працювати з ОС Windows, Mac OS, Android, Linux.
Кнопки вимикача та кнопки смартфона клікабельні – можете клацнути на них мишкою, щоб побачити, як працює система.


УПРАВЛІННЯ ОСВІТЛЕННЯМ ПО ПРОТОКОЛУ DALI

Забезпечує недороге вирішення питання автоматизації керування великою кількістю груп освітлення будинку, офісу, магазину, промислового підприємства або складу з можливістю дистанційного контролю через Інтернет із комп'ютерів, планшетів або смартфонів. Може працювати з ОС Windows, Mac OS, Android, Linux.
Зважаючи на той факт, що більшість якісних драйверів сучасних LED світильників підтримують протокол DALI, цей варіант управління освітленням стає найзручнішим. Всі драйвери за допомогою протоколу DALI забезпечують димування LED світильників.

Структура шины DALI управление освещением

Принцип управління світильниками за протоколом DALI полягає у наступному. На кожен драйвер із підтримкою DALI по силовому кабелю постійно подається напруга 220В. По сигнальному, 2-х житловому кабелю до драйверів від DALI-вимикачів та/або контролера передаються команди управління - увімкнути, вимкнути, збільшити чи зменшити яскравість тощо. Контролери керування можуть встановлюватися в електричний щит або монтуватись прямо в коробку вимикача. Світильники, DALI-вимикачі та контролери об'єднуються у групи по 64 шт. Кожен світильник має свою унікальну адресу. З будь-якого вимикача мережі можна подати команду на будь-який зі світильників у групі за його адресою. Крім індивідуальних команд, у мережі можна подавати і групові команди (до 16 груп), керуючи кількома світильниками паралельно. Також передбачена можливість визначення сцен освітлення. Кожному світильнику може бути призначено до 16 сцен. Сцена визначає яскравість свічення світильника. Викликаючи різні сцени одним натисканням кнопки вимикача можна швидко налаштовувати освітлення, включаючи різні групи світла із заздалегідь налаштованою яскравістю. Цим забезпечується максимальна гнучкість керування освітленням, що особливо актуально для великих приміщень – котеджів, офісів, магазинів, складів. Серйозним плюсом такого управління є можливість суттєвого зниження витрат на електроенергію за рахунок автоматизації включення - вимкнення світла залежно від освітленості та/або присутності людей у ​​приміщенні.
Ми можемо запропонувати недорогі контролери DALI власного виробництва, які можуть бути розроблені для ваших індивідуальних потреб. Нижче наведено принципову структурну схему системи автоматики котеджу з управлінням освітленням за допомогою протоколу DALI.
ПРИНЦИПОВА СТРУКТУРНА СХЕМА СИСТЕМИ АВТОМАТИКИ КОТЕДЖУ

Автоматика коттеджа с управлением освещением по протоколу DALI
АНІМОВАНА СХЕМА УПРАВЛІННЯ ОСВІТЛЕННЯМ З ЗАСТОСУВАННЯМ ТЕХНОЛОГІЇ DALI
Освітлення вимкнено
Використовуючи лампочки, що змінюють яскравість, або LED - стрічки можна налаштовувати свою яскравість світіння кожної групи світла в різних сценах. Зміна яскравості дозволяє реалізувати т.н. "театральний ефект" - плавне включення та вимкнення освітлення.

КЕРУВАННЯ ОСВІТЛЕННЯМ ПО ПРОТОКОЛУ DMX512

Якщо для освітлення вашого приміщення використовуються потужні світлодіоди, світлодіодні лампочки та/або стрічки і вам необхідно керувати їх включенням та яскравістю, вам буде корисна ця стаття.
Класичний спосіб управління світлодіодним освітленням передбачає використання блоків живлення (драйверів) до яких підключаються світлодіоди, світлодіодні лампочки та/або стрічки. У свою чергу, ці блоки живлення через вимикач підключаються до мережі 220 В. Управління освітленням у цьому випадку зводиться до включення та вимкнення блоку живлення.


схема підключення світлодіодів світлодіодної LED стрічки

Використовуючи такий спосіб, ви не можете регулювати яскравість свічення світлодіодів. Також при включенні блоків живлення можуть виникати потужні імпульси струму, які руйнують вимикач та викликають електромагнітні перешкоди та коливання (миготіння) напруги в мережі 220В. Цей спосіб управління прийнятний, якщо йдеться про 1-2 груп освітлення або декоративне підсвічування невеликої потужності до 100-150Вт. Якщо потрібно керувати великою кількістю груп світлодіодного освітлення більшої потужності (від 150Вт) з можливістю централізованого управління та зміни яскравості через комп'ютер або смартфон можна скористатися технологією DALI або DMX512. Такі системи управління будуть корисними для магазинів, ресторанів, кафе.

Структурна схема такої системи на пртоколе DMX512 виглядає наступним чином.


схема DMX 512 управління потужною світлодіодною LED стрічкою з підсилювачем струму

Керування здійснюється з DMX512 консолі або через комп'ютер, смартфон або DMX панель. Це дозволяє мати до 512 незалежних груп керування. Для кожної групи можна встановити яскравість світіння світлодіодів. DMX сигнал декодується за допомогою DMX декодера в PWM сигнал і надходить на 4-х канальний підсилювач потужності. 4-х канальний підсилювач потужності забезпечує на кожен канал струм до 20А без застосування активного обдування.
Для захисту від короткого замикання служать плавкі запобіжники по 4 шт на кожен канал. Насправді це дозволяє захистити кожні 10-15 метрів LED стрічки. Для захисту від перегріву на платі на кожний канал передбачено окремий термозапобіжник.

Технічні характеристики 4-х канальний підсилювач потужності

Коротко про DMX.
DMX — це односпрямований протокол зв’язку, який використовується переважно в індустрії розваг для керування освітленням і сценічним обладнанням. Інформація в мережі DMX передається пакетами як безперервний напівдуплексний потік згідно стандарту RS-485. Пристрої DMX зазвичай підключаються в шлейф за допомогою роз'єма XLR5. Кожен DMX-пакет починається з переходу від 1 до 0, який називається розривом, за яким слідує перехід від 0 до 1, який називається mark-after-break, після чого йде восьмибітний байт. Цей перший байт називається початковим кодом. Початок розриву пакета, позначка після розриву та стартовий код називаються послідовністю скидання. Після послідовності скидання можна надіслати пакет до 512 байтів даних.
DMX накладає дуже суворі вимоги до часу, щоб забезпечити зворотну сумісність зі старим освітлювальним обладнанням. Частота кадрів може коливатися від 1 кадру в секунду до приблизно 830 кадрів в секунду. Типовий контролер DMX передає пакети приблизно від 25 до 44 кадрів в секунду. Приймачі та передавачі DMX мають різні вимоги до часу, яких необхідно ретельно дотримуватися, щоб забезпечити обробку команд.
Сьогодні протокол DMX відстає від вимог новітнього апаратного забезпечення. Але його простота та надійність часто роблять його гарним вибором для невеликих проектів.
У типовій конфігурації система DMX складається з одного контролера DMX і до 32 приладів DMX на порт DMX. П’ятиконтактний кабель XLR, широко відомий як кабель DMX, під’єднується до вихідного порту DMX контролера DMX і до входу DMX першого приладу DMX. Кожен наступний прилад підключається кабелем DMX між вихідним портом DMX попереднього приладу та входом DMX наступного приладу. Термінатор DMX може бути підключений до DMX-виходу кінцевого приладу. Це потрібно лише при використанні RDM, але може бути корисним для забезпечення стабільності сигналу DMX при підключенні більше ніж 32 світильників або для довгих ліній кабелю DMX.
Адреси DMX потрібні контролерам DMX для зв’язку з приладами. Адреса приладу може бути встановлена ​​між 1 і 512 (включно) шляхом встановлення DIP-перемикачів приладу або за допомогою вбудованого дисплея приладу. Адреси DMX відповідають слотам DMX у пакеті DMX. Адреса DMX один відображається на слот пакету DMX один. Кожен слот DMX є 8-бітним числом. Мінімальне значення слота дорівнює 0, а максимальне значення – 255. Щоб керувати диммером DMX, встановленим на адресу DMX десять, необхідно записати десятий слот пакету DMX. Щоб установити димер DMX на повну інтенсивність, для слота десять потрібно записати значення 255. Щоб встановити для диммера нульову інтенсивність, для слота десять потрібно записати значення 0. Встановлення для слота десять будь-якого значення між ними зменшить інтенсивність відповідно.
Нульовий слот у пакеті DMX називається початковим кодом DMX. Початковий код повідомляє приладам DMX, який тип пакету надсилається. Стандартні пакети DMX використовують початковий код 0x00, який також називають нульовим початковим кодом.
Багато світильників DMX підтримують кілька керованих параметрів DMX. Світильники, які підтримують кілька параметрів, використовують кілька адрес DMX. Світлодіодний світильник RGB є типовим прикладом багатопараметричного світильника. Він використовує три параметри: червоний, зелений і синій. Тому в цьому прикладі цей прилад використовуватиме три послідовні адреси DMX. Це називається Footprints DMX приладу. Червоні, зелені та сині параметри світлодіодного освітлювального приладу RGB, встановленого на десяту адресу DMX, можна контролювати шляхом запису в слоти десять, одинадцять і дванадцять відповідно. Footprints DMX світильника можна знайти, прочитавши інструкцію до приладу.

Вибираючи цей протокол, слід завжди пам'ятати, що в мережі DMX є тільки один майстер. Тобто команди можуть надходити тільки з одно місця. Таким чином без спеціальних заходів подати команди з двох або більше місць неможливо. Це обмежує застосування протоколу DMX для керування освітленням в квартирах та будинках де досить часто виникає необхідність керування світильником з декількох місць.
Але якщо вам потрібне швидке та зручне керування великою кількістю різноманітних світильників, прожекторів та світлових ефектів з одно місця - протокол DMX є найкращим вибором.

УПРАВЛІННЯ СВІТОДІОДНИМИ СТРІЧКАМИ НА ARDUINO

Нижче наводиться принципова схема управління чотирма групами освітлення на світлодіодній (LED) стрічці за допомогою мікроконтролера Arduino Nano із застосуванням технології PWM. Дана схема дозволяє керувати включенням/вимкненням та яскравістю кожної групи освітлення і автоматизувати цей процес. Один натиск на клавішу вимикача включає/вимикає групу світла. При тривалому натисканні яскравість змінюватиметься циклічно (більше-менше-більше). Також, доопрацювавши програму можна замість вимикачів підключити датчики руху та датчики освітленості. При використанні світлодіодної (LED) стрічки потужністю 10 Вт/м ви зможете керувати чотирма відрізками стрічки по 2.5м кожен при живленні 12В.
Якщо використовувати стрічку та блок живлення на 24В, довжина стрічки в кожній групі може збільшитись до 5м. Потужність блоку живлення для підключення чотирьох груп стрічки повинна бути не менше ніж 250 Вт.
Обмеження за потужністю стрічок, що підключаються, обумовлено нагріванням силового MOSFET транзистора IRF540. Якщо йому забезпечити додаткове охолодження, наприклад за допомогою радіатора, можна збільшити довжину та/або потужність стрічки, що підключається.

схема управления светодиодной LED лентой на Arduino Nano

Текст програми для мікроконтролера Arduino Nano:
      
/*
(C)2020 ТОВ"ЛІК", http://lic.com.ua  
PWM КОНТРОЛЕР ДЛЯ КЕРУВАННЯ СВЕТОДІОДНИМИ СТРІЧКАМИ
Схема: http://lic.com.ua/article20.htm
Вхід для підключення вимикачів: A0,A1,A2,A3
PWM-виходу для підключення силового MOSFET транзистора: 9,6,5,3    
*/

const int pins_in_count=4; //Вхід для підключення вимикачів
int pins_in[pins_in_count]  = {A0,A1,A2,A3};

const int pins_out_count=4; //Вихода PWM, для керування групою
int pins_out[pins_out_count] = {9,6,5,3}; 

//Масив для зберігання поточного стану групи світла: вкл/викл
int pins_state[pins_in_count];      
//Масив для зберігання поточного стану рівня яскравості
int pins_pwm[pins_in_count];        
//Масив для зберігання поточного стану напряму изм.яркости
int pins_dir[pins_in_count];        
//Масив для зберігання попереднього стану групи світла
int pins_old_state[pins_in_count];  

//Опитуємо стани входів на предмет
//виявлення натискання клавіші вимикача
void ReadInputPins() {
  unsigned long PressTime = 0; 
  int d=0;
  for (int i=0; i<pins_in_count; i++) {
    d = digitalRead(pins_in[i]);
    if ((pins_old_state[i] == HIGH)and(d == LOW)) {
      PressTime = millis();
      while ((d == LOW) and ((millis()-PressTime)<200)) {
        d = digitalRead(pins_in[i]);
        delay(10);
      }
      int dt = millis()-PressTime;
      if ((dt>50)and(dt<200)) {
        //Було коротке натискання, перемикаємо стан виходу
        pins_state[i] = not pins_state[i];
        if (pins_state[i]==0) {
          analogWrite(pins_out[i],0);
          Serial.println("LED("+String(i)+"), OFF!");
        } else {
          if (pins_pwm[i]==0) pins_pwm[i] = 100;
          analogWrite(pins_out[i],int(2.55*pins_pwm[i]));
          Serial.print("LED("+String(i)+")");
          Serial.print(", ON! PWM="+String(pins_pwm[i]));
        }
      } else { 
        //Було довге натискання, змінюємо рівень яскравості
        while (d == LOW) {
          d = digitalRead(pins_in[i]);
          pins_pwm[i] += pins_dir[i];
          if ((pins_pwm[i]>100)or((pins_pwm[i]<0))) {
             pins_dir[i] = (-1) * pins_dir[i];
             pins_pwm[i] += pins_dir[i];             
          }
          analogWrite(pins_out[i],int(2.55*pins_pwm[i]));
          delay(10);
          Serial.print("LED("+String(i)+")");
          Serial.print(", STATE="+String(pins_state[i]));
          Serial.println(", PWM="+String(pins_pwm[i]));
        }
        pins_dir[i] = (-1) * pins_dir[i];
      }
     }
    pins_old_state[i] = d; 
  } 
}

void setup() {
  Serial.begin(9600);
  Serial.println("START PROGRAMM!");
  //Ініціалізація входів до яких 
	//підключені клавіші вимикачів
  for (int i=0;i<pins_in_count;i++) {
    pinMode(pins_in[i], INPUT_PULLUP); 
    pins_state[i] = LOW;
    pins_old_state[i] = HIGH;
    pins_dir[i] = 1;
  }    
}

void loop() {
  ReadInputPins();
  delay(1);
}
Для підбору перетину кабелю можете скористатися графічним ON-LINE КАЛЬКУЛЯТОРОМ за посиланням
Також, ви зможете перевірити, чи відповідає перетин кабелю обраному вами захисному автомату за посиланням
Якщо ви не знайшли відповідь на своє запитання, задайте її нам On-Line: за посиланням